Organizata FETO – Kryesia e çështjeve fetare të Turqisë

Autor:             KRYESIA E ÇËSHTJEVE FETARE E TURQISË
Titulli:             Organizata FETO sipas dëshmive të veta
Formati:          A4
Faqe:              156
Botimi:            I parë
Botues:           Botimet e KÇFT-së
Vendi:             Ankara, Turqi
Viti:                2018
2018-06-Y-0003-1409
ISBN:             978-975-19-6865-4
Nr. i cert.:       12931

Një prej këtyre veprave është edhe kjo që keni në dorë, e cila i kushtohet organizatës FETO/PDY (Organizata Terroriste Fetullah Gylen/Strukturimi Paralel Shtetëror), një lëvizje që e keqpërdor fenë në mënyrë të organizuar dhe që, më 15 korrik 2016 e çoi shtetin turk në prag të një fatkeqësie të madhe. Siç dihet tashmë, pas kësaj nisme ogurzezë, Këshilli Fetar i Konsulencës organizoi mbledhje të jashtëzakonshme ndërmjet datave 3-4 gusht 2016, me një nen të vetëm në rend të ditës, të emërtuar si “Tentativa për puç më 15 korrik dhe bashkimi kundër keqpërdorimit fetar, solidariteti dhe perspektiva e së ardhmes”. Në kuadër të detyrave që iu ngarkuan në këtë këshill konsulence, Këshilli i Lartë i Çështjeve Fetare përshpejtoi hetimet që kishte nisur më parë dhe vijoi punimet për të konstatuar pikërisht nga burimet e saj konceptimin e FETO/PDY (Organizata Terroriste Fetullah Gylen/Strukturimi Paralel Shtetëror)…

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko

Artikulli paraprakPorosia e fundit (Namazi) – Ibrahim Sekrani
Artikulli tjetërIslami me pak fjalë – Dr. Muhamed es Suhajm