Islami ndërmjet lindjes dhe perëndimit – Alija Izetbegoviç

Autor:            Alija Izetbegoviç
Titulli:            Islami ndërmjet lindjes dhe perëndimit
Recensentë:   Prof. Dr. Musa Gashi
                     Nexhat Ibrahimi
R. Gjuhësor:   Fatmire Ajdini – Hoxha
Formati:         8.5 x 11
Faqe:             227
Botues:          Logos-A

Përshkrimi i librit:
Bota e sotme karakterizohet nga përleshja e ashpër ideologjike që zgjat me vite, pa qenë e mundshme t’i parashihet fundi. Në një mënyrë a në një tjetër, përleshja na ka përfshirë të gjithëve, qoftë si pjesëmarrës të saj, qoftë si viktima.
Cili është vendi i Islamit në këtë ballafaqim gjigant? A ka ky ndonjë rol në formimin e botës së sotme?
– Ky libër përpiqet që, së paku pjesërisht, të përgjigjet në këtë pyetje.
Vetëm tri janë botëkuptimet integrale mbi botën dhe asnjë më shumë: religjioz, materialist dhe islamik.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko

Artikulli paraprakPrezentimi i pergjithshem i fese islame – Ali Tantavi
Artikulli tjetërParimet e besimit Islam – Azem Bardhoshi