Sfida – Mahathir Mohamad

Autor:              Mahathir Mohamad
Titulli:              Sfida
Përktheu:         Brikena Qafa Osmani
Kryeredaktor:   Husamedin Abazi
Formati:           8.5 x 11
Faqe:               295
Botues:            Logos-A
Viti:                 2006
Vendi:              Shkup, Maqedonia Veriore

Dr. Mahathir Mohamad, njëra ndër figurat më të qëndrueshme dhe më të përfolura të skenës politike botërore, nga 16 korriku ivitit 1981 ka qenë kryeministër i Malajzisë. Për herë të parë bie në sy më 1969 kur, për shkak të një letre kritike që ia shkroi kryeministrit të asaj kohe Tunku Abdurrahman, u përjashtua nga partia në pushtet, UMNO. Para se të ripranohet në UMNO, ne vitin 1972, ai e shkroi veprën e tij mjaft kontroverse “Dilema Malaje” që ekzaminon prapambetjen ekonomike të Malajzisë dhe mbron ndërhyrjen shtetërore për rimëkëmbjen e saj. Libn në fjalë atëbotë qc ndaluar.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko [35.65 MB]

Artikulli paraprakLibri i tretë për fëmijë – Lidhja e Hoxhallarëve të Shqipërisë
Artikulli tjetërBibla, Kurani dhe Shkenca – Maurice Bucaille