Kujtime të paharrueshme (nga fëmijët e epokës së lumturisë) – Harun Kërkëll

Autor:               Harun Kërkëll
Titulli:               Kujtime të paharrueshme (nga fëmijët e epokës së lumturisë)
Përktheu:          Fatmir Sulaj
Redaktor:          Zija Vukaj
Kryeredaktor:    Alban Kali
Formati:            5.4 x 7.9
Faqe:                80
Botues:             Progresi Botime
Viti:                  Prill, 2008

Të dashur fëmijë! Është e vështirë t’ia përshkruash një njeriu të verbër ngjyrën e një trëndafili dhe bukurinë e një peme shumëngjyrëshe që çel lule në pranverë… Është e vështirë t’ia shpjegosh një njeriu me aftësi të kufizuara dëgjimi gëzimin dhe ngazëllimin në cicërimat e zogjve… Por është shumë më e vështirë ta kuptojnë bukurinë e të Dërguarit të Allahut (a.s.), njerëzit që nuk e kanë parë dhe nuk e kanë ndarë jetën me Të!
Ne dëshiruam që Trëndafilin më të bukur të botës, të na e tregojnë fëmijët që kanë jetuar bashkë me Të. Bukurinë pranverore që i solli kësaj bote, të na e tregojnë zogjtë e vegjël që mësuan të cicëronin nga Ai!

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko

Artikulli paraprakTrajtesa mbi imanin – Hasan Fehmi efendi
Artikulli tjetërPersonaliteti i muslimanit sipas Profetit a.s – Harun Kërkëll, Mahmut Sami Kanbash