Personaliteti i muslimanit sipas Profetit a.s – Harun Kërkëll, Mahmut Sami Kanbash

Autor:         Harun Kërkëll, Mahmut Sami Kanbash
Titulli:         Personaliteti i muslimanit sipas Profetit a.s
Përktheu:    Evans Drishti
Redaktor:    Alban Kali
Formati:      6 x 6
Faqe:          82
Botues:       Progresi Botime
Vendi:         Shkodër, Shqipëri

Sa lumturi e madhe është të jesh ymet i tij… Të lumtur janë ata që e mbushin zemrën me dashurinë e tij… E duam shumë Profetin tonë… Pasi dielli i Islamit lindi me të. Me dritën e tij, me Kuranin që na solli, u ndriçua bota jonë shpirtërore. Shpirtrat e etur i ujiti me ujëvarat e besimit.
Edhe armiqtë e admiruan personalitetin e tij. Kaq shumë e deshën sahabët, saqë e ndoqën atë si të ndiqnin gjurmët e mbetura mbi dëborë. Çdo fjalë të tijën ata e morën si urdhëresë dhe e çuan në vend. E morën shembull në çdo sjellje dhe në çdo vepër të tij. Për të sakrifikuan çdo gjë: shtëpitë, bahçet madje dhe vetet e tyre. Sahabët morën prej tij dritën e jetës, duke u bërë yje udhërrëfyes për mbarë njerëzimin.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko [6.44 MB]

Artikulli paraprakKujtime të paharrueshme (nga fëmijët e epokës së lumturisë) – Harun Kërkëll
Artikulli tjetërBujana 1 – Hale Gyrgyl Xhanat