Dialog me mikun ateist – Dr. Mustafa Mahmud

Autor:             Dr. Mustafa Mahmud
Titulli:             Dialog me mikun ateist
Përktheu:        Nexhat Ibrahimi, Miftar Ajdini, Muhidin Ahmeti
R. gjuhësor:    Fatmire Ajdini – Hoxha
Formati:          A5
Faqe:              136
Botues:           Logos-A
Viti:                1996
Vendi:             Shkup, Maqedoni Veriore

Miku im është shkolluar dhe ka doktoruar në Francë. Atje, duke u inkuadruar në “Rrymën e jetës moderne”, është shoqëruar përveç të tjerëve edhe me hipikët, me ç’rast ka formuar botëkuptim të atillë për botën i cili çdo gjë mohon. Ai dëshiron të polemizojë me ne besimtarët, ndonëse na konsideron naivë, sepse zbulon se ne vetveten e përqeshim duke u mashtruar me iluzione për xhennetin dhe hyritë derisa ëmbëlsitë dhe bukuritë e kësaj bote na shmangen.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko

Artikulli paraprakShpjegimi i bazave të besimit – Muhammed el-Uthejmin
Artikulli tjetërUniversi sipas Kur’anit dhe shkencës – Dr. Galip Veliu