Virtytet dhe të drejtat e sahabëve – Abdullah Salih el-Kusajir

Autor:           Abdullah Salih el-Kusajir
Titulli:           Virtytet dhe të drejtat e sahabëve
Përktheu:      Almedin Ejupi
Recensent:    Jusuf Kastrati
Formati:        A5
Faqe:            59
Botues:         IslamHouse
Viti:              2013

Sahabeh (الصحابة ) është shumës i fjalës sahib (صاحب ) e sahabij (صحابي ). Sahabi quhet ai që e ka takuar të Dërguarin صلى الله عليه وسلم duke e besuar, si dhe ka vdekur si besimtar. Imam Buhariu, Allahu e mëshiroftë!, ka thënë: “Çdo musliman që e ka shoqëruar Pejgamberin ose ka parë atë është sahabi (shok) i tij.”

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko

Artikulli paraprakDisa bindje të shi’itëve – Abdullah ibn Muhammed
Artikulli tjetërPriftërinjtë pyesin, hoxhallarët përgjigjen – Abdurrahman el-Mejdani