Sinqeriteti (13) – Dr. Musli Vërbani

Autor:           Dr. Musli Vërbani
Titulli:           Sinqeriteti (13)
Seria:           Planprogrami i muslimanit të vogël 
Recensent:    Burim Bunjaku
Formati:        B5
Faqe:            28
Botues:         Autori
Viti:              2004
Vendi:           Kaçanik

Sinqeriteti do të thotë pastërti, çiltërsi dhe kthjelltësi, e kjo do të thotë që muslimani fjalët dhe veprat e tij t’i ketë posaçërisht vetëm për Allahun dhe për të fituar kënaqësi ndaj Allahut, e jo për reputacion, e as për t’u proklamuar, ai nuk vepron që ta shohin njerëzit e ta lavdërojnë.
Po ashtu sinqeritet do të thotë pastërtia e zemrës nga çfarëdo njolle.
Disa dijetarë e kanë quajtur sinqeritetin kështu: “Që ti ta bësh veprën e të mos e dijë askush tjetër, pos Allahut”.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko

Artikulli paraprakDashuria (12) – Dr. Musli Vërbani
Artikulli tjetërDrejtësia (14) – Dr. Musli Vërbani