Rinia universitare dhe religjioni – Ali Pajaziti

Autor:               Ali Pajaziti
Titulli:               Rinia universitare dhe religjioni
Kryeredaktor:    Husamedin Abazi
Recensent:        Prof. Dr. Zeki Arsllantyrk
                         Mr. Rejhan Neziri
Formati:            8.5 x 11
Faqe:                258
Botues:             Logos-A
Viti:                  2003
Vendi:               Prishtinë

Bota në çerekun e fundit të shekullit XX u bë skenë e ndryshimeve rrënjësore dhe mjaft me peshë. Njëra nga ideologjitë të cilat “e kanë shënuar shekullin që e përcollëm”, real-socializmi ose komunizmi, në po të njëjtën periudhë që e zumë ngoje, filloi të humbë gjak dhe dalëngadalë u detyrua që të zbresë nga skena e aktualitetit botëror. Tanimë ngrehina gjigante ishte shkatërruar. Tullat më të rëndësishme të kësaj ngrehine u hoqën me ndryshimet e bëra në ish-BRSS, nga lideri karizmatik Gorbaçov, te emërtuara “Gllasnost” dhe “Perestrojka”. shkëputjen e lidhjeve të këtij “shteti vigan” me ideologjinë e vet zyrtare, të njëjtin proces shoqëror të ndryshimeve e përjetuan edhe shtetet tjera të Bllokut lindor (Pakti i Varshavës), por edhe vende të tjera që deri atëherë e kishin ndjekur ideologjinë ose botëkuptimin e njëjtë. Në kuadër të këtij procesi të ndryshimeve madhore erdhi deri te zhbërja e BRSS-së, Çekosllovakisë dhe jugosllavisë titiste.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko

Artikulli paraprakEse sociologjike – Ali Pajaziti
Artikulli tjetërTë huajt (Dramë bashkëkohore siriane) – Ali Ukle Irsan