RAPSODI RAMAZANI – Festë e përditshme me poezi, lutje dhe përzgjedhje të vargjeve Kuranore nga Linda ‘’Ilham’’ Barto

Titulli origjinal: Ramadan Rhapsody – A daily celebration

Autor: Linda ‘’Ilham’’ Barto

Botuesi në origjinal: Amana Publication

Përktheu në gjuhën shqipe: Laureta Rexha

Boton: Literaturaislame.com

Faqe: 110

 

I dizajnuar që të nxisë përjetimin e Ramazanit, ky libër simpatik është festim i përditshëm i muajit të agjërimit tek Muslimanët.

Rapsodi Ramazani është një përzierje e këndshme e poezive, lutjeve, dhe ajeteve Kuranore, të përshtatura në një aventurë ditore të përkushtimit shpirtëror.

Çdo ditë fillon me një paragraf Kurani, i cili pasohet me një nga hadithet e të Dërguarit a.s. Libri vazhdon me një poezi energjike dhe përfundon me një lutje të fuqishme. Ky libër i vogël është një frymëzim i madh sepse ofron gëzimin e Ramazanit si një delikatesë e rrallë për lexuesin. Është e sigurtë se ky libër do të josh shijen tuaj shpirtërore dhe do t’i japë nuancë përvojes suaj të Ramazanit.

Linda iLham Barto është autore dhe ilustratore nga Karolina Veriore. Mes veprave të saja janë edhe: Backpacks full of love (Çantat e shpinës plot dashuri), botuar nga Zakat Foundation; Where the Ghost Camel Grins (Ku buzëqesh fantazma e devës); dhe The Bible and the Quran at the Edge of Renaissance: A Judeo-Christian-Muslim Compass to a World of Peace, botuar nga Mill City Press (Bibla dhe Kurani në skaj të Renesancës; Busulla Hebreo-Krishtero-Muslimane për një botë paqësore. Ajo është një nga autoret e Islam our Choice (Islami zgjedhja jonë) nga botuesi Amana.

Përmbajtja

HYRJE. 9

UDHËZIMI                                       Dita e 1-ë. 11

SIGURIA                                          Dita e 2-të. 14

DEVOTSHMËRIA                               Dita e 3-të. 17

PËRSOSURIA                                    Dita e 4-të. 19

DRITA                                              Dita e 5-të. 22

REHATIA                                          Dita e 6-të. 25

RREGULLI                                         Dita e 7-të. 27

E VËRTETA                                        Dita e 8-të. 30

FALJA                                               Dita e 9-të. 32

MADHËSHTIA                                  Dita e 10-të. 35

EKUILIBRI                                       Dita e 11-të. 39

MIRËSIA                                         Dita e 12-të. 42

MATURIA                                        Dita e 13-të. 45

AMANETI                                        Dita e 14-të. 50

PËRGJEGJËSIA                                Dita e 15-të. 53

DREJTËSIA                                      Dita e 16-të. 56

BESIMI                                           Dita e 17-të. 59

GUXIMI                                          Dita e 18-të. 62

SHPRESA                                       Dita e 19-të. 65

VËRTETËSIA                                 Dita e 20-të. 69

NDERI                                          Dita e 21-të. 72

DËGJUESHMËRIA                           Dita e 22-të. 76

PËRULËSIA                                    Dita e 23-të. 79

DHEMBSHURIA                              Dita e 24-të. 82

BAMIRËSIA                                     Dita e 25-të. 87

PAQJA                                            Dita e 26-të. 90

MADHËSHTIA                                  Dita e 27-të. 93

FRYMËZIMI                                     Dita e 28-të. 96

FITORJA                                         Dita e 29-të. 99

DASHURIA                                      Dita e 30-të. 102

GËZIM                                            Bajrami 105

 

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko [1.92 MB]

Artikulli paraprakPËRSHËNDETJA LAMTUMIRËSE E RAMAZANIT! – Ibn Rexheb el-Hanbeli
Artikulli tjetërNevoja jonë për kërkimfalje nga Allahu – Nasir bin Hamad El-Fehdi