Prej errësirës në dritë – Mexhit Yvejsi

Autor:         Mexhit Yvejsi
Titulli:         Prej errësirës në dritë
Përktheu:    Mexhit Yvejsi
Formati:      8.5 x 11
Faqe:          79
Botues:       Logos-A
Viti:            1999
Vendi:         Shkup, Maqedoni

Njerëzit, krijesat më të bukura të All-llahut të Madhërueshëm në sipërfaqen e tokës ku jetojnë, me të gjitha bekimet, janë shtuar aq shumë saqë numri i tyre llogaritet të jetë gjashtë miliardë! Me shtimin e njerëzve është shtuar edhe dituria e tyre, dituri e cila ka arritur në një shkallë tejet të lartë. Por, megjithëkëtë, ata jetojnë në mosdije të thellë…!
Intelekti njerëzor jo vetëm që nuk është i aftë të zbulojë misteret e mëdha, por ai s’është në gjendje t’i zgjidhë as problemet e vogla me të cilat ballafaqohet vazhdimisht! Përndryshe, janë të paktë ata që dinë pse jetojnë dhe për ç’arsye. Aq më të paktë janë ata që dinë për kuptimin e jetës, të vdekjes dhe të ringjalljes…!

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko

Artikulli paraprakSi shkruhet vepra shkencore – Mid’hat Shamiq
Artikulli tjetërKontemplimi, një studim psikospiritual islam – Malik Badri