Si shkruhet vepra shkencore – Mid’hat Shamiq

Autor:            Mid’hat Shamiq
Titulli:            Si shkruhet vepra shkencore
Përktheu:       Nexhat Ibrahimi
Recensent:     Husamedin Abazi
Formati:         8.5 x 11
Faqe:             338
Botues:          Logos-A
Viti:               2005
Vendi:            Shkup, Maqedoni

Nga çasti kur doli nga shtypi libri “Si shkruhet vepra shkencore” e deri më sot, erdhi deri te zhvillimi i teknikës ose më saktë deri te i a.q. kompjuterizimi i planetit. Përdorimi i këtij “mjeti magjik” të kohës modeme, të kompjuterit, në masë të madhe e ka lehtësuar edhe punën hulumtuese të shkencëtarëve në çdo disiplinë. Nëse, pra, pajtohemi me këtë fakt të pathyeshëm të lartpërmendur, do të mund të mendohej se metodat e hulumtimit për të cilat flet vepra e profesor Mid’hat Shamiq jo vetëm që janë vjetruar, por edhe janë tejkaluar dhe janë të papërdorshme, e me këtë do të bëhej i papërdorshëm edhe ky libër. Megjithatë, mos ta harrojmë të vërtetën banale, por të amshueshme, se pa marrë parasysh, në të gjitha makinat dhe teknologjitë, mjeti kryesor dhe i pazëvendësueshëm gjatë çdo pune hulumtuese dhe përgjithësisht krijuese, mbetet njeriu dhe truri njerëzor.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko [44.42 MB]

Artikulli paraprakRipërtëritja e mendimit fetar në islam – Muhamed Ikball
Artikulli tjetërPrej errësirës në dritë – Mexhit Yvejsi