Islami si provokim global – Nexhat Ibrahimi

Autor:           Nexhat Ibrahimi
Titulli:           Islami si provokim global
Recensent:    Husamedin Abazi
Formati:        8.5 x 11
Faqe:            367
Botues:         Logos-A
Viti:              2006
Vendi:           Shkup

Çështja e perceptimit dhe konceptimit bashkëkohor të islamit nga një anë dhe ngjarjet e shumta që ndodhën vitet e fundit shtruan nevojën që përkthimin të para shumë kohëve, kaherë të përfunduar të përmbledhjes së punimeve nga simpoziumi ndërkombëtar mbi fundamentalizmin me titull ‘Fundamentalizmi islamik- ç’është ky?’, organizuar dhe mbajtur në Sarajevë, pjesën e tretë – analitiko-teorike të përkthimeve, ta përgatisim si vepër të vaçantë. Çështja është sa komplekse, aq edhe pragmatike sepse ndonëse kjo vepër nuk i mbulon as për së afërmi të gjitha pikëpyetjet që dalin nga kjo temë, megjithatë ajo ofron bazë solide për informim, analizë dhe studime të mëtejshme.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko

Artikulli paraprakIslami në trojet iliroshqiptare gjatë shekujve – Nexhat Ibrahimi
Artikulli tjetërMuslimanët në kërkim të Islamit – Nexhat Ibrahimi