Muslimanët në kërkim të Islamit – Nexhat Ibrahimi

Autor:           Nexhat Ibrahimi
Titulli:           Muslimanët në kërkim të Islamit
Recensent:    Husamedin Abazi
Formati:        8.5 x 11
Faqe:            537
Botues:         Logos-A
Viti:              2007
Vendi:           Shkup

Islami dhe muslimanët në dhjetëvjetëshat e fundit janë në epiqendër të opinionit botëror. Për Islamin dhe muslimanët jepen vlerësime dhe gjykime si brenda botës muslimane ashtu edhe jashtë saj. Ato janë një sfidë dhe një provokim për teologjinë, filozofinë, sociologjinë, politikën dhe ekonominë botërore, por edhe për njeriun e zakonshëm.
Ky interesim për Islami dhe muslimanët rezultoi nga mbijetimi i Islamit tradicional në botën bashkëkohore, depërtimi i modemizmit në Shtëpinë e Islamit dhe shfaqja e lëvizjeve me atribute islame, qoftë me emër qoftë me realitet, gjatë dekadave të fundit.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko [63.10 MB]

Artikulli paraprakIslami si provokim global – Nexhat Ibrahimi
Artikulli tjetërUniversi i Jusufit a.s – Nexhat Ibrahimi