Arsyeja dhe filozofia në këndvështrimin islam – Osman Nuri Topbash

Autor:           Osman Nuri Topbash
Titulli:           Arsyeja dhe filozofia në këndvështrimin islam
Përktheu:      Albert Halili
Recensent:    Alban Kali, Zija Vukaj
Formati:        4.5 x 7.3
Faqe:            114
Botues:         Progresi Botime
Viti:              2014
Vendi:           Shkodër

Allahu në Kuran thotë në mënyrë qortuese ndaj atyre që nuk angazhohen dhe përpiqen në kuptimin dhe reflektimin e librit hyjnor: “Vallë, a nuk reflektojnë ata mbi Kuranin apo i kanë zemrat të kyçura?!” (Muhamed, 24)
Kurse në një vend tjetër, duke dashur të theksojë natyrën universale të Kuranit, thotë: “Vërtet, Ne u kemi sjellë njerëzve shembuj në këtë Kuran për çdo gjë, për t’ua vënë veshin.” (Zumer, 27)

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko [5.32 MB]

Artikulli paraprak101 parime në shërbim – Osman Nuri Topbash
Artikulli tjetërEnigma e dashurisë për Allahun dhe profetin – Osman Nuri Topbash