Zhvillimi i kulturës islame gjatë shekullit XX – Dr. Ramiz Zekaj

Autor:           Dr. Ramiz Zekaj
Titulli:           Zhvillimi i kulturës islame gjatë shekullit XX
Recensent:    AIITC
Formati:        B5
Faqe:            202
Botues:         AIITC

Studimi me temë “Zhvillimi i kulturës islame te shqiptarët gjatë shekullit XX” përfshin tërë hapësirën e trojeve shqiptare si dhe diasporën, duke kontribuar kështu në njohjen e botës islame shqiptare. Nga pikëpamja kohore, studimi rrok shekullin e fundit. Por, për hir të vazhdimësisë e parapërgatitjes së lexuesit bëhet një vështrim retrospektiv, por gjithmonë pa pretendimin që të bëjë objekt analize shekujt e mëparshëm.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko

Artikulli paraprakMburoja e muslimanit – Said el-Kahtani
Artikulli tjetërNgritja e Islamit – Harun Jahja