Kandila Ramazani – Ibrahim Sekrani

Autor:        Ibrahim Sekrani
Titulli:        Kandila Ramazani
Përktheu:   Ledion Pupuleku
Formati:     A5
Faqe:         65
Botues:      @Ibrahim.Sekrani (facebook)
Viti:           2024
Vendi:        Prishtinë

Tek fal namazin e sabahut gjatë Ramazanit vëren disa besimtarë që marrin të lexojnë Librin e Allahut për aq kohë sa ia lehtëson Zoti; gjithashtu tek fal namazin e drekës do të vëresh grupe të tjerë që lexojnë Kuran. Edhe pas namazit të ikindisë xhamia kumbon aq sa gati-gati të lë pa frymë nga zërat e garuesve drejt përfundimit të Kuranit.

Por, sapo mbrëmja e Ramazanit merr të bjerë konstaton lehtësisht se Kuranët janë mbyllur dhe tingujt e tij janë shuar. Deri në atë masë sa të hamendësohet se vlera e leximit të Kurani është specifikë e vetëm ditëve të Ramazanit! Njoh shumë miq që leximin e Kuranit
gjatë natës e kryejnë për të përmbushur grafikun e tyre ditor.

Ndryshe thënë, leximi i Kuranit gjatë natës kompenson atë të ditës. Nuk e çojnë nëpër mend se leximi i Kuranit në mbrëmje ka vlerë të pakrahasueshme!

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko [3.49 MB]

Artikulli paraprakDhjetë rregulla për qëndrueshmëri në fe – Abdurrezak El Bedër
Artikulli tjetërPërmbledhje e meditimeve rreth ajeteve kuranore