Udhëtimi drejt Zotit nga besimi në mirësi – Osman Nuri Topbash

Autor:           Osman Nuri Topbash
Titulli:           Udhëtimi drejt Zotit nga besimi në mirësi
Përktheu:      Ilir Hoxha
Recensent:    Alban Kali
Formati:        4.4 x 7.3
Faqe:            144
Botues:         Progresi Botime
Viti:              2015
Vendi:           Shkodër

Miqtë e Allahut, janë shprehur se; “Qëllimi i jetës, është përkryerja shpirtërore për t’u takuar me bukurinë hyjnore”. Pra, ata kanë theksuar domosdoshmërinë e përpjekjes në rrugën e përkryerjes shpirtërore dhe qëllimin final të jetës njerëzore, që është takimi me bukurinë e Allahut (xhemalullah).
Allahu i Madhëruar, i Cili e krijoi birin e njeriut në formën më të bukur (ahsen-i takuim), në mesin e të gjitha krijesave, dëshiron që të gjitha sjelljet që e mbushin jetën e robit, si morali i tij, adhurimet dhe udhëtimi i tij drejt botës së përjetshme, të realizohet në mënyrën më të bukur.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko [3.11 MB]

Artikulli paraprakTesavuffi ose mistika islame nga besimi në mirësi – Osman Nuri Topbash
Artikulli tjetërVakëfi – Dhurimi dhe shërbimi – Osman Nuri Topbash