Tesavuffi ose mistika islame nga besimi në mirësi – Osman Nuri Topbash

Autor:         Osman Nuri Topbash
Titulli:         Tesavuffi ose mistika islame nga besimi në mirësi
Përktheu:    Mithat Hoxha
Formati:      6.5 x 9.5
Faqe:          474
Botues:       Progresi Botime
Viti:            2012
Vendi:         Shkodër

Nuk ka dyshim se tasavvufi ose mistika islame është jeta ndjesore, thelbi dhe aspekti shpirtëror i Islamit. E shprehur ndryshe, si rrjedhojë e shndërrimit veçanërisht të këtij thelbi dhe fryme të tij te njerëzit e aë, në veprim, Islami i lartëson në kulm cilësitë e zemrës së besimtarit, si frymën shpirtërore, frymëzimin e begatshëm, dashurinë dhe afërsinë hyjnore dhe ekstazën. Kjo do të thotë se mistika është bërë njëra nga degët më frytdhënëse të pemës së diturisë dhe kulturës së lartë të kopshtit të Islamit. Kështu, gjer më sot, mbi mistikën janë shkruar shumë vepra të bukura që u janë drejtuar:
– më shumë njerëzve të aë të meditimit të thellë e të lartë (elitës);
– edhe elitës, edhe shtresave të gjera popullore (masës);
– veçanërisht që i kanë folur masës.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko [4.63 MB]

Artikulli paraprakSi edukonte Ai s.a.v.s – Osman Nuri Topbash
Artikulli tjetërUdhëtimi drejt Zotit nga besimi në mirësi – Osman Nuri Topbash