Shqipëria çka qenë, ç’është dhe ç’do të bëhet – Sami Frashëri

Autor:      Sami Frashëri
Titulli:      Shqipëria çka qenë, ç’është dhe ç’do të bëhet
Formati:   8.5 x 11
Faqe:       25

Është një nga veprat madhore të Rilindjes, manifesti politik e ideologjik i saj. U botua në Bukuresht më 1899, në prag të ngjarjevetë mëdha do të çonin në fitoren e pavarësisë. Për këtë, shqiptarët duhet të ishin të pregatitur, të kishin programin e luftës dhe të ndërtimit të shtetit të ri. Duke përgjithsuar përvojën e gjerathershme të lëvizjes kombëtare, kjo vepër e
plotësonte më së miri këtë mision. Siç tregon titulli, vepra përbëhet nga tri pjesë.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko [119.29 KB]

Artikulli paraprakMbrojtja e të Gjithëfuqishmit – Osman Abazi
Artikulli tjetërIbn Rushdi dhe filozofia e tij e arsimit – Numan Aruc