Ramazani – Cila është poenta? – Ibrahim Sekrani

Titulli: Ramazani – cila është poenta?
Autor:  Ibrahim Sekrani
Përktheu nga gjuha arabe: Kushtrim Manxhuka
Redaktor gjuhësor: Klodiana Smajlaj
Ballina: Fatlum Zeka

Viti: 2021

Vendi: Prishtinë

Qofshi të mirëseardhur, vëllezër!
Siç e dini, vetëm disa net na ndajnë nga muaji Ramazan. Kur njeriu është duke pritur një vizitor të shtrenjtë, zemra e tij fillon të preokupohet me të para se ai të arrijë. Nuk na ka hije që ky muaj të na afrohet e t’i gjejë zemrat tona në luginën e ftohtë të shpërfilljes. Zakonisht, kjo ndodh për shkak të hutisë së madhe që e mbulon zemrën, e si pasojë, njeriu nuk e ndien ardhjen e këtij muaji të  madhërishëm. Kurse zemrave të gjalla, afshi i mallëngjimit për muajin Ramazan, vetëm se ua shton edhe më shumë zjarrin e përmallimit. Prandaj, në disa takime me radhë, ne do të flasim për disa kuptime dhe domethënie të muajit Ramazan.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko

Artikulli paraprakTeuhidi – për fillestarë dhe të rinj – Dr. Abdulaziz ibën Muhamed A’li Abdulatif
Artikulli tjetërMuaji Sheval – dobi, dispozita e urtësi – Agron Krasniqi