Përgjigje natyralistëve – Said Nursi

Autor:       Said Nursi
Titulli:       Përgjigje natyralistëve
Formati:    8.5 x 11
Botues:     Privat
Faqe:        20

Në 1938-tën shkova në Ankara. Ishte pikërisht koha kur besimtarët ishin të gëzuar, sepse ushtria jonë kishte dalur fitimtare. Në këtë kohë, një grup tradhëtarësh, me anë të intrigave të tmerrshme, po përpiqeshin të shkatërronin besimin e myslimanëve dhe të helmonin ndërgjegjen e tyre. Thashë: “Ah medet për ne! Këto përbindësh do të mundohen të prekin edhe themelet e besimit dhe menjëherë kërkova ndihmën e ajetit që përmenda, i cili e shpreh shumë qartë të vërtetën e ekzistencës së All-llahut xh.sh.. Me forcën e këtij ajeti ua theva kokën e tyre mosbesuese dhe po me forcën e burimit të tij, Kur’anit, shkrova një argument të fortë në gjuhën arabe. Këtë libër e botova në shtypshkronjën “Jeni Gyn” (Dita e re), por …

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko [377.84 KB]

Artikulli paraprakEl-Kada uel-Kader – Muhammed ibn Salih el-Uthejmin
Artikulli tjetërFletushkë rreth gjakrave të natyrshëm tek gratë – Muhammed el-Uthejmin