Pejgamberi ynë Muhammedi a.s. – Jakub Ystyn

Autor:         Jakub Ystyn
Titulli:         Pejgamberi ynë Muhammedi a.s.
Përktheu:    Rejhan Neziri
                   Ali Pajaziti
Formati:      8.5 x 11
Faqe:          34
Botues:       “Hëna e Re”
Viti:            Qershor, 2003
Vendi:         Kreuzlingen, Zvicër

Derisa përparimi i përditshëm i teknologjisë dhe i civilizimit njerëzimit i solli komoditete dhe dobi të shumta, ai me vete solli edhe probleme të shumta. Edhe pse njeriu bashkëkohor jeton një jetë më komode në krahasim me kohët e kaluara, është e pamundur të thuhet se ai është edhe më i lumtur. Tensioni shpirtëror i shkaktuar nga shkaqet socio-ekonomike, nga tronditjet psikologjike dhe shpirtërore e shkatërrojnë atë dhe e bëjnë jo të rehatshëm. Ai jeton në shtëpinë e tij bashkë me mbarë botën; duke i përjetuar të gjitha vuajtjet dhe dhimbjet. Edhe pse në disa familje tepër konservative, të cilat me mburrje pohojnë se asnjëherë nuk kanë shkuar në kinema, prapëseprapë televizioni zë vend dominant në përditshmërinë e tyre, duke vazhduar sundimin e vet.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko [321.03 KB]

Artikulli paraprakPema e Besimit – Dr. Abdurrezak ibn Abdulmuhsin el-Bedr
Artikulli tjetërKëshilltari fisnik për djem dhe vajza – Muhamet Sajim