Parime të dobishme – Jahja bin Ali el Haxhuri

Autor:         Jahja bin Ali el Haxhuri
Titulli:         Parime të dobishme
Përktheu:    Xhabir Sheme
Formati:      8.5 x 11
Faqe:          58
Botues:       Mburoja.net

Teuhidi është detyra më e rëndësishme, qëllimi më madhor dhe nevoja më e domosdoshme në mënyrë absolute. Ai është qëllimi i vetëm për të cilin Allahu i Madhëruar i krijoi krijesat. Pra, i krijoi ata për vënien në jetë të Teuhidit (njësimit të Allahut). Allahu nuk i krijoi krijesat për t’u shumuar me ta prej pakicës apo që të krenohej me ta prej përuljes dhe as për t’u pasuruar me ta prej varfërisë. I Lartësuar, i Pastër dhe i Panevojshëm për të gjitha këto është Allahu i Madhëruar.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko

Artikulli paraprakPozita e gruas në Islam – Dr. Abdurrahman Shiha
Artikulli tjetërPengesat në rrugë – Abdulmelik el-Kasim