Myderriz Ymer Prizreni – Dr. Muhamet Pirraku

Autor:       Dr. Muhamet Pirraku
Titulli:       Myderriz Ymer Prizreni
Formati:    8.5 x 11
Faqe:        34
Botues:     Botues Privat
Viti:          Qershor, 2008
Vendi:       Prishtinë

Emri Myderris Haxhí Ymer Efendi Prizreni është sinonim për Lidhjen Shqiptare të Prizrenit, çfarë nuk e njohim ende të plotë. Me analizë kritike të burimeve arkivore dhe të shtypit të proviniencës ballkanike, evropiane, ruse e osmane vërtetohet se Ymer Prizreni është njëri ndër personalitetet qendrore të Lëvizjes Kombëtare Shqiptare – Ora, Zemra dhe Shpirti i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit 1877-1887. Pse Ora, pse Zemra, pse Shpirti dhe pse vitet 1877-1887?

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko

Artikulli paraprakHistori e Islamit – Qendra e Studimeve Shkencore Islamike
Artikulli tjetërBesimi, bazat, esenca dhe negacioni – Dr. Muhammed Nuajm Jasin