Kriza globale, debate rreth 11 shtatorit – Ahmet Davutogllu

Autor:          Ahmet Davutogllu
Titulli:          Kriza globale, debate rreth 11 shtatorit
Përktheu:     Mr. Ali Pajaziti
Recensent:   Husamedin Abazi
Formati:       9.5 x 15
Faqe:           373
Botues:        Logos-A
Viti:             2009
Vendi:          Shkup

Ballkani, duke pasur rëndësi gjeopolitike – meqë formon brezin themelor, i cili prej stepave të Euroazisë zbret në Detin Mesdhe – dhe gjeokulturore, si zonë që e ndan Lindjen nga Perëndimi, përgjatë shekullit XX ka qenë njëri prej rajoneve më të përshkuara nëpër shndërrime dhe kriza të ndryshme, të cilat kanë ndikuar thellë në marrëdheniet ndërkombëtare. Krizat, luftërat dhe transformimet globale të shekullit XX, pasqyrimet dhe ndikimet e veta të drejtpërdrejta i kanë shfaqur pikërisht në Ballkan, hapësire kjo që me një fjalë ka luajtur rolin e gjilpërës së busullës.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko

Artikulli paraprakVetëpërceptimet e qytetërimeve – Ahmet Davutogllu
Artikulli tjetërTransformimi qytetërimor dhe bota muslimane – Ahmet Davutogllu