Islami dhe muslimanët në trojet shqiptare në ballkanin mesjetar – Nexhat Ibrahimi

Autor:           Nexhat Ibrahimi
Titulli:           Islami dhe muslimanët në trojet shqiptare në ballkanin mesjetar
Recensent:    Husamedin Abazi
Formati:        8.5 x 11
Faqe:            145
Botues:         Logos-A
Viti:              2003
Vendi:           Shkup

Hulumtimi dhe studimi i historisë së kulturës islame ndër iliro-shqiptarët gjatë mesjetës, apo hulumtimi dhe studimi i procesit të ardhjes dhe vendosjes së Islamit dhe muslimanëve në trojet iliro-shqiptare dhe në vendet përreth gjatë shekujve IX – XIV është punë e rëndë, komplekse, serioze shkencore shumëdisiplinore.
Ky pohim në rend të parë vjen prej natyrës së Mesjetës, që karakterizohet me periudha të errëta përgjithësisht, dhe prej natyrës së Islamit veçanërisht.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko

Artikulli paraprakIslami dhe kriza e identitetit – Nexhat Ibrahimi
Artikulli tjetërIslami në trojet iliroshqiptare gjatë shekujve – Nexhat Ibrahimi