Islami dhe Krishterimi – Halil Ibrahimi

Autor:            Halil Ibrahimi
Titulli:            Islami dhe Krishterimi
Redaktorë:     Mexhid Yvejsi
                      Fehim Gashi
Formati:         8.5 x 11
Faqe:             125
Tirazhi:          2000
Botues:          CIMS Aleksandri
Botimi:           i dytë
Viti:               Dhjetor, 2005
Vendi:            Prishtinë

Viteve të fundit publiku shqiptar është ballafaquar me literaturë të shumtë rreth Islamit dhe Krishterimit. Libri të cilin e keni në duar synon që të japë një pikëpamje alternative në shumicën e çështjeve të cilat i ndajnë këto dy besime. Duke konsultuar burime autoktone të të dy besimeve sikur edhe duke hyrë në thellësinë e dorëshkrimeve të vjetra të shkrimeve kristiane, e edhe atyre kur’anore gjithashtu, kemi dhënë ide të përgjithshme për çështje si: a është Jezusi (Isai a.s) Zot, a u kryqëzua ai për të na larë nga mëkatet, cila është Fjala e pandryshuar e Perëndisë – Bibla apo Kur’ani, etj.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko

Artikulli paraprakShprehi dhuntitë e Zotit tënd – Didmar Faja
Artikulli tjetërNdjej shushurimën, mikun nuk e shoh – Hasan el-Basriu