Historia e popullit shqiptar – Akademia shqiptare e shkencave

Autor:      Akademia Shqiptare e Shkencave
Titulli:      Historia shqiptare
Formati:   8.5 x 11
Faqe:       435
Botues:    Sh.B. Toena
Botimi:     I parë
Viti:         2002
Vendi:      Tiranë

Ne vitin 1959 u botua ne Tirane vellimi i pare i Historise se Shqiperise, i cili, se bashku me vellimin e dyte, qe doli me 1965, perben vepren e pare shkencore pergjithesuese per Historine e Shqiperise, te hartuar nga nje grup autoresh.

Historia e lashte (Iliret) perbente pjesen e pare te vellimit te pare te botimit te vitit 1959. Ajo sherbeu si baze per hartimin e tekstit te ri te Historise se Shqiperise qe u pergatit dhe u botua si maket per diskutim ne vitin 1973. Pjesa e pare e vellimit te pare te ketij botimi te ri (1973) perfshinte periudhen e historise se lashte, nga fillimet e shoqerise njerezore e deri ne fillimet e mesjetes se hershme shqiptare. Ajo u pergatit nga prof. Selim Islami (redaktor pergjegjes), prof. dr. Muzafer Korkuti, prof. Frano Prendi dhe prof. dr. Skender Anamali. Ne vitin 1977, historia e lashte u botua e ripunuar dhe e plotesuar me te dhena te reja nga keta autore, ne forme dispense, per perdorim te brendshem. Ky tekst, me pak shkurtime, u botua edhe ne frengjisht me 1985 si vellim me vete, per t’u shfrytezuar nga studiuesit dhe nga lexuesit e huaj, me titullin Les Illyriens – Apers:u historique, Tirana, 1985.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko [2.41 MB]

Artikulli paraprakKy është profeti Muhamed a.s. – AIITC
Artikulli tjetërBiografia e Mukbil ibn Hadi el-Uadi’ij – Alban Malaj