Historia e feve – Dr. Ekrem Sarëkçëogllu

Autor:             Dr. Ekrem Sarëkçëogllu
Titulli:             Historia e feve
Përktheu:        Dr. Qani Nesimi
R. gjuhësor:    Pjetrit Bezhani
Formati:          8.5 x 11
Faqe:              280
Botues:           Logos-A
Viti:                2007
Vendi:             Shkup, Maqedoni Veriore

Ekrem Sarkçoglu ka lindur më 1943, në ?sparta të Turqisë. Pas përfundimit të gjimnazit në vendlindje, është regjistruar dhe ka diplomuar në Fakultetin Teologjik në Universitetin e Ankarasë më 1966. Doktoraturën e ka kryer në Fakultetin e Letërsisë në Universitetin Nurnberg-Erlangen të Gjermanisë më 1971, në fushën e Historisë së Feve si bursist i Ministrisë së Arsimit të Turqisë. Në vitin 1977 ka fituar titullin docent në Fakultetin Teologjik të Universitetit “Atatürk”, ndërsa titullin profesor e ka marrë në vitin 1983 në Fakultetin Teologjik të Universitetit “19 May?s”. Në vitet 1985-1994 ka qenë dekan i Fakultetit Teologjik të këtij Universiteti. Profesor Sar?kç?o?lu prej vitit 1998 është pedagog në Fakultetin Teologjik të Univesitetit “Süleyman Demirel” në ?sparta të Turqisë.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko

Artikulli paraprakStruktura familjare në Islam – Dr. Hamude Abdulati
Artikulli tjetërHaxhi, Vlera dhe Dobitë e tij – Abdulmuhsin ibn Hamed el-Abad