Hazreti Muhammed mustafa (Vargu i profetëve) – Osman Nuri Topbash

Autor:         Osman Nuri Topbash
Titulli:         Hazreti Muhammed mustafa (Vargu i profetëve)
Përktheu:    Mithat Hoxha
Formati:      5.9 x 8.3
Faqe:          448
Botues:       Progresi Botime
Viti:            2005
Vendi:         Stamboll

Ngaqë Drita Muhammediane është shkaku i të gjithë krijesës, në të vërtetë, është e pamundur të shprehet ashtu siç duhet brenda disa rreshtash të varfër jeta e veçantë dhe e zgjedhur e Hz. Muhammedit (s.a.s.), i cili e pati jetuar atë në atë mënyrë që të bëhej i denjë për t’u quajtur nga Zoti “i Dashuri Im”!
Ndërkaq, përpjekja e kujtdo, me aq sa ka mundësi, për ta treguar dhe kuptuar atë, ka dobi të panumërta. Ja, pra, duke pasur parasysh për sa më sipër, për ne është nderi më i madh që, me çka kemi mundur të shkruajmë, qoë kjo edhe sa një thërrime, të marrim edhe ne pjesën tonë nga personaliteti shembullor i Hz. Muhammedit (s.a.s.), të pajisemi edhe ne me moralin e tij të lartë, ndryshe, as që na shkon mendja të pretendojmë për ta kuptuar dhe treguar atë denjësisht.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko [5.64 MB]

Artikulli paraprakHaxhi ideal dhe umreja – Osman Nuri Topbash
Artikulli tjetërHz. Muhammed Mustafa, krenaria e gjithësisë – Osman Nuri Topbash