Gratë shoqëria muslimane dhe islami – Lois Faruki

Autor:           Lois Faruki
Titulli:           Gratë shoqëria muslimane dhe islami
Përktheu:      Mimoza Sinani
Recensent:    Ajni Sinani
                     Nexhat Ibrahimi
R. Gjuhësor:  Rexhep Zllatku
Formati:        8.5 x 11
Faqe:            156
Botues:         Logos-A
Viti:              2007
Vendi:           Shkup, Maqedoni

Lois Lamja Faruki e mori titullin e saj të doktoratës për studime islame në Universitetin e Sirakuzës. Ajo ishte profesoreshë në Universitetin Batler, në Universitetin e Pensilvanisë, në Universitetin Uilanova dhe në Universitetin Temple. Ajo ka publikuar: Islami dhe Arti, dhe Atlasi Kulturor i Islamit, vepra në të cilat ajo është bashkautore me burrin e saj, Isma’il Farukun. Ajo u vra bashkë me të shoqin në shtëpinë e saj me 30 maj 1986.
Përgjithësisht, kur ne flasim për gratë në Islam, kjo rrallë shkon përtej një numri të vogël klishesh, që nuk vlerësojnë si duhet as gratë, as Islamin. Akoma më keq, qëndrimi është ose shovinist ose qasje e shtrembëruar
. …

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko

Artikulli paraprakÇdo gjë flet me ne – Osman Nuri Topbash
Artikulli tjetërJeta e profetit Muhammed – Leila Azzam dhe Aisha Gouvernuer