Frytet e takvasë – Muhammed el-Uthejmin

Autor:         Muhammed el-Uthejmin
Titulli:         Frytet e takvasë
Përktheu:    Ebu Enisah Ilir Delija 
Formati:      A6
Faqe:          40
Botues:       Al Hidaayah Publishing and Distribution

Sa here qe i Derguari i Allahut, salAllahu alejhi ue selem, dergonte prijesin e nje beteje, e keshillonte ate qe te kishte takua te thelle dhe e keshillonte edhe ushtrine me kete. Te paret tane te mire nuk ndaluan ndaluan ne keshillimin e njeri-tjetrit per takua ndaj Allahut ne fjalimet e tyre, ne letrat e tyre dhe ne testamentet e tyre pas te Derguarit te Allahut, salAllahu alejhi ue selem. Umer ibnul Khattab i shkruajti djalit te tij, Abdullahit:”Duke vazhduar:”Te keshilloj te kesh frike Allahun, te Plotefuqishmin, te Madheruarin, se kush e ka frike Ate, Allahu do ta ruaje; kushdo qe i jep hua Allahut, Allahu do ta shperbleje; dhe kushdo qe e falenderon Allahun, Allahu do t’ia shtoje atij (te mirat).”

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko

Artikulli paraprakÇelësi i emrit madhështor – Ibrahim Muhamed el-Betaviju
Artikulli tjetërShenjat dhe shkaqet e përfundimit të mirë – Halid ibn Abdurrahman