Estetika Islame – Beshir Ajvazogllu

Autor:               Beshir Ajvazogllu
Titulli:               Estetika Islame
Përktheu:          Ali Pajaziti
Kryeredaktor:    Husamedin Abazi
Formati:            8.5 x 11
Faqe:                119
Botues:             Logos-A
Viti:                  2009
Vendi:               Shkup

Estetika, e cila, në përgjithësi, përkufizohet si shkenca e së bukurës, tanimë i ka kapërcyer këta kufij dhe mund të përkufizohet si tërësi e teorive filozofike dhe psikologjike të ndërlidhura ngushtë me historinë e artit, sociologjinë, antropologjinë, madje edhe biologjinë. Është një fushë shkencore që ndërlidhet me krijimin e veprës artistike, e cila përbën një hapësirë të qenies, me natyrën në kontekstin e veprës artistike, me vlerësimin e veprës artistike (kritika e artit), me shijen dhe me temat anësore të ndërlidhura me to.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko

Artikulli paraprakKur’ani për disa dukuri negative të njeriut – Ataullah Aliu
Artikulli tjetërTregime islame për fëmijë – Dhulkarnejn Vardari