Dita e vdekjes dhe e varrimit – Dr. Musli Vërbani

Autor:        Dr. Musli Vërbani
Titulli:        Dita e vdekjes dhe e varrimit
Seria:         Fikhu i statutit personal
Formati:     A5
Faqe:         100
Botues:      Privat
Viti:           2005
Vendi:        Kaçanik

Besimtari nuk i frikësohet vdekjes, ai vepron në jetë për sa ka për të jetuar, po ashtu vepron edhe për pas vdekjes për sa ka për të jetuar. Ai e di se në këtë jetë e ka detyrë për të punuar dhe nuk jep përgjegjësi, ndërsa në botën tjetër ka për të dhënë përgjegjësi e nuk ka për të punuar, ndërsa pabesimtari mendon se vdekja është asgjë, ose mendon se vdekja e njeriut është si vdekja e ndonjë kafshe, apo si thahet dushku e humbet, ndërsa nuk e dinë se shpirti nuk është i ndarë definitivisht prej trupit, vdekja nuk është zhdukje, por ndërprerje e lëvizjes së trupit, e njeriu-shpirti ekziston, ka ndryshuar vetëm gjendja e syrit, e veshit, e gjuhës e dorës, e këmbës, sepse ai sheh çka nuk ka parë, ai ndien dhembje ose gëzim, ai përjeton dënim ose shpërblim; pikëllim apo lumturi; hidhërim apo kënaqësi.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko [426.67 KB]

Artikulli paraprakTë udhëheqësh vetveten – Husejn el-Awajisheh
Artikulli tjetërE drejta trashëgimore në Islam – Dr. Musli Vërbani