Dijetari dhe zullumqari – Dr. Jusuf Kardavi

Autor:       Dr. Jusuf Kardavi
Titulli:       Dijetari dhe zullumqari
Formati:    5.9 x 7.9
Faqe:        56
Botuesi:    Sh.B. Logos-A

Ky hall kthen kujtesën time në vitin 1949. Në atë kohë isha në mesin e studentëve që i rrëmbyen “qentë e gjuetisë”. Ata na hodhën pas grilave të burgjeve të Hekstejpit dhe kodrave të Turit të këtij dheu egjiptas. Na rrëmbyen vetëm pse ne thirrnim në Islamin e vërtetë. Në burgun e Hekstejpit që e rrethonte shkretëtira e Saharasë, lexoja literaturë me përmbajtje letrare dhe historike. Nga kjo literaturë përshtypje të thellë më la personaliteti i Seid bin Xhubejrit dhe qëndrimi i këtij dijetari, fakihu dhe trimi ndaj zullumqarit dhe diktatorit Haxhxhaxh bin Jusuf Thekafiut.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko [374.51 KB]

Artikulli paraprakAhlaku i Muhamedit a.s. – Ebu Hamid el Gazali
Artikulli tjetërHallalli dhe harami – Dr. Jusuf Kardavi