Ahlaku i Muhamedit a.s. – Ebu Hamid el Gazali

Autor:       Ebu Hamid el Gazali
Titulli:       Ahlaku i Muhamedit a.s.
Përktheu:  Shenaj Zeneli
Lektor:      Artan Sadiku
Formati:    8.5 x 11
Faqe:        90

Sjelljet (edebet) e jashtme (zahir) janë shenjë e edebeve të brendshme (batin). Lëvizjet e gjymtyrëve trupore janë fryte të dëshirave. Ndërsa veprimet janë përfundime të ahlakut. Mirësjellja dhe edukimi lind nga marifeti. Zemra, që në vete e fsheh dashurinë, është burim i veprimeve dhe vend i shfaqjes. Shkëlqimi në të jashtmen, është drita (nuri) që lind në zemër. Ky nur e zbukuron të jashtmen dhe shndrit. Gjendjet e shëmtuara dhe të këqija zëvendësohen me gjendje të mira. Zemra e atij që nuk është penduar, as gjymtyrët tij nuk do të jenë penduar. Zemra e atij që nuk është ngrohur me nurin hyjnor, as në veprime nuk do t’i shfaqen bukuritë e edebeve të Pejgamberit.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko

Artikulli paraprakQëllimi i krijimit – Dr. Bilal Filips
Artikulli tjetërDijetari dhe zullumqari – Dr. Jusuf Kardavi