Botëkuptimi Islam – Kadir Misirogllu

Autor:         Kadir Misirogllu
Titulli:         Botëkuptimi Islam
Përktheu:    Mithat Hoxha
Formati:      8.5 x 11
Faqe:          464
Botues:       Progresi Botime
Viti:            2008
Vendi:         Stamboll, Turqi

Qysh në fillim të herës, veçanërisht në mendimin mistik islam, ka mbisunduar ideja se “filozofët kanë ardhur duke e mohuar njëritjetrin, kurse profetët, duke e mbështetur njëri-tjetrin”. Kjo më kujtoi thënien e Fridrih Niçes se “ajo që thotë historia kurrë s’është përfundimtare”. Profetët kanë ardhur duke e mbështetur njëri-tjetrin sepse, meqë janë dërguar nga i njëjti Zot, kanë sjellë të njëjtin mesazh moralo-shpirtëror, pra, nuk kanë folur nga vetja. Edhe nëse më pas, mesazhi i sjellë prej tyre është shtrembëruar dhe midis feve kanë dalë në shesh dallime themelore, siç dihet, kjo ka ndodhur nga ndërhyrja e njerëzve për interesat e tyre materiale e temporale.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko

Artikulli paraprakJeta e profetit Muhammed – Leila Azzam dhe Aisha Gouvernuer
Artikulli tjetërKultura dhe qytetërimi – Jellmaz Ozakpenar