Udhëzues i ramazanit për muslimanin e ri dhe atë që agjëron për herë të parë

Titulli origjinal:“New muslim Ramadan Guide”

Autor: Komiteti i Thirrjes Elektronike – komitet avokues dhe arsimor i lidhur me Shoqatën Bamirëse Al-Najat, Kuvajt

Solli në gjuhën shqipe: Hekuran Helshani

Boton: Literaturaislame.com

Faqe: 59

Formati: A4 – Horizontal, botim me ilustrime

 

Çfarë është agjërimi?
Fillimi dhe fundi i Ramazanit
Si të përgatitemi për Ramazan?
Ramazani im i parë
Mirë se vjen Ramazan!
Bekimet e Ramazanit
Për ta bërë Ramazanin muajin më të mirë të vitit, përkujdesuni që…
Përfitimet nga agjërimi
Përfitimet psikologjike
Përfitimet shëndetësore
Rregullat dhe parakushtet
Gjërat që e prishin agjërimin
Gjërat e lejuara gjatë agjërimit
Prishja e disa ditëve të agjërimit të Ramazanit pa arsye
Gratë në Ramazan
Kompensimi i ditëve të humbura të Ramazanit
Hixhabi, namazi dhe agjërimi
A i lejohet një gruaje të marrë pilula për të ndaluar menstruacionet gjatë Ramazanit?
Kategoritë e muslimanëve në Ramazan:
Itikafi (qëndrimi në xhami)
Nata e Kadrit
Bajrami i Fitrit
Etiketat e Bajramit
Mësimet që marrim nga agjërimi
Çka pas Ramazanit?

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko [26.78 MB]

Artikulli paraprakUDHËZUESI PËRGATITOR I RAMAZANIT PËR NJERËZIT QË JANË SHUMË TË ZËNË
Artikulli tjetërPËRSHËNDETJA LAMTUMIRËSE E RAMAZANIT! – Ibn Rexheb el-Hanbeli