Struktura e mendimit Islam – Sulejman Ulludag

Autor:         Sulejman Ulludag
Titulli:         Struktura e mendimit Islam
Përkthyes:   Ali Pajaziti
Redaktor:    Husamedin Abazi
Formati:      8.5 x 11
Faqe:          333
Botues:       Logos-A
Viti:            2009

Është e pamundur që njerëzit të mendojnë gjithmonë njësoj dhe të arrijnë në konkluzione identike. Pra, qëndrimet dhe mendimet e ndryshme, diverxhencat ideore, janë pjesë përbërëse të jetës së njeriut.
Duhet pasur parasysh se ka dallim midis divergjencave të lejuara dhe atyre të ndaluara. Divergjencat në bazat e besimit dhe në dispozitat bazike të Islamit janë të ndaluara, kurse në sferat e tjera të jetës janë të stimuluara. …

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko [28.77 MB]

Artikulli paraprakProfecitë – Përshkrim i mrekullive të Profetit – Mr. Flamur Kabashi
Artikulli tjetërAkide uasitije – Shejhul-Islam Ahmed ibn Tejmijje