Pyetje Përgjigje rreth Bajramit – Muhammed el-Uthejmin

Autor:         Muhammed el-Uthejmin
Titulli:         Pyetje Përgjigje rreth Bajramit
Përktheu:    Alban Malaj
Formati:      8.5 x 11
Faqe:          25
Botues:       Selefi.org
Viti:            2013
Vendi:         Mekë, Arabi Saudite

Namazi i Bajramit nuk ka as ezan e as ikamet, siç është vërtetuar kjo nga Suneti.1 Mirëpo, disa prej dijetarëve – Allahu pastë mëshirë për ta – kanë thënë se duhet të thërritet “es-Salatul-Xhaami’ah”, porse kjo fjalë nuk ka argument, prandaj është e dobët dhe nuk mund të bëhet analogji (kijas) me eklipsin, ngase eklipsi u vjen njerëzve papandehur, ndryshe nga Bajrami.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko

Artikulli paraprakEdukata e nxënësit të dijes dhe shkaqet ndihmuese për marrjen e saj – Muhammed el-Uthejmin
Artikulli tjetërRituali i Umres – Muhammed el-Uthejmin