Pse mbulesa – Ahmed ibn Isma’il

Autor:       Ahmed ibn Isma’il
Titulli:       Pse mbulesa
Formati:    A5
Faqe:        24
Botues:     Sh.B. Nun

Sheriati Islam i ka dhënë rëndësi të madhe gruas muslimane, me qëllim që ta mbrojë femërinë e saj, ta bëjë krenare dhe me pozitë të rëndësishme në shoqërinë në të cilën jeton. Të gjitha kufizimet që i janë bërë në veshjen dhe zbukurimin e saj, janë me qëllim që të mbyllin derën e çorodisë dhe amoralitetit, të cilat përhapen nga zbuluarja dhe shfaqja e bukurisë. Kjo që ka bërë Islami, nuk është kufizim i të drejtave të njeriut, por mbrojtje nga rënia e saj në gropën e nënçmimit dhe të pavlerës.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko [248.24 KB]

Artikulli paraprakPyetje dhe përgjigje në lëmine e Akidës – Mahmud el-Masrij
Artikulli tjetërDeklarata Islame – Alija Izetbegoviq