Mirësjellja me prindërit – Mahmud El Misri

Autor:             Mahmud El Misri
Titulli:             Mirësjellja me prindërit
Përktheu:        Dr. Sedat Islami
R. gjuhësor:    Mr. Jusuf Kastrati
Formati:          A5
Faqe:              59
Botues:           Shembulli
Botimi:            I parë
ISBN:              ISBN-978-9951-732-03-1
Viti:                2016
Vendi:             Vushtri

Respektimi i prindërve është morali të cilit Islami i ka dhënë një pozitë tejet të lartë. Eshtë moral me të cilin mburremi, sepse reflekton humanizmin e kësaj feje dhe përkushtimin e saj për familjen dhe mbajtjen e lidhjeve familjare në përgjithësi. Prindi në Islam është shkaktar i ardhjes së njeriut në këtë jetë. Atij i takon një respekt i përhershëm. Respekti për të duhet të shoqërohet edhe me dashuri dhe sakrificë. Pra, jo vetëm t’i respektosh në kuptim të përmbushjes së nevojave të tyre materiale, por edhe të shfaqësh anën emocionale duke e dashur, duke i thënë fjalë të mira, duke u kujdesur për ata mu ashtu siç janë përkujdesur ata për ty kur ishe i vogël.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko [1.40 MB]

Artikulli paraprakFihku 1 (Jurisprudenca Islame) – Flamur Sofiu
Artikulli tjetërPërjetoni bukurinë e Namazit – Mishary el-Harrazi