Kontaktet e para të islamit me popujt ballkanik – Nexhat Ibrahimi

Autor:           Nexhat Ibrahimi
Titulli:           Kontaktet e para të islamit me popujt ballkanik në periudhën para-osmane
Recensent:    Dr. Ismail Ahmedi
Formati:        A5 long
Faqe:            102
Botues:         Logos-A
Viti:              1997
Vendi:           Shkup, Maqedonia Veriore

Kultura dhe qytetërimi islam është ballafaquar dhe ka absorbuar kultura dhe qytetërime nga me të ndryshmet në pikëpamje nacionale, fetare, gjuhësore, në hapësirat prej Atlantikut në Perëndim deri në Indokinën e largët dhe prej Afrikës Qëndrore deri në Verilindje në Buharë e Uzbekistan si dhe në juglindje të Evropës ne Ballkan, që nga koha e vjetër, e mesme dhe pjesërisht e re dhe ka prezentuar pikëpamje krejtësisht të reja, veçanërisht në sferën e fesë apo ka riprodukuar në cilësi të re të mirat materiale dhe shpirtërore të popujve dhe qytetërime me të cilat ka rënë në kontakt.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko [5.65 MB]

Artikulli paraprakIslami dhe shtyllat e tij – Abdullah Ahmed el-Huvejli
Artikulli tjetërPasojat e fitneve – Dr. Abdurrezak ibn Abdulmuhsin el-Bedr