Jusufi a.s. – Harun Jahja

Autor:       Harun Jahja
Titulli:       Jusufi a.s.
Formati:    8.5 x 11
Faqe:        56

Në këtë libër do të analizojmë jetën dhe përpjekjet e njërit prej këtyre profetëve të
së kaluarës, Jusufit (as), dhe do të marrim parasysh dijeninë që Allahu na dhuron në lidhje me të.
Profeti Jusuf (as), i njohur në Bibël si Jozefi, është njëri prej atyre profetëve për
jetën e të cilit Kurani ka shumë për të thënë. Gati e tërë Surja Jusuf, njëra prej më të gjatave në Kuran, i kushtohet jetës së tij dhe të familjes së tij. Herët në këtë sure, Allahu zbulon se tregimi i tij jetësor përmban informata të rëndësishme, dëshmi dhe urtësi:
Njëmend, për ata që pyesin (interesohen), në ndodhinë e Jusufit dhe të vëllezërve të tij pati fakte (mbi fuqinë e Zotit). (Sure Jusuf: 7)

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko [870.01 KB]

Artikulli paraprakIslami dënon terrorizmin – Harun Jahja
Artikulli tjetërKrijimi i universit – Harun Jahja