DITURIA ISLAME 359

DITURIA ISLAME REVISTË MUJORE FETARE, SHKENCORE E KULTURORE
NUMËR 359 • VITI 34 • TETOR 2020 • REBIUL-EVVEL 1442 •

Editoriali 4
Sabri Bajgora
Komentimi i kaptinës Es-Sexhde – (3) 5
Dr. Azmir Jusufi
Muhamedi a.s., mëshirë për të gjitha botët 9
Mr. Isa Lushaku
“Errësira” e shpellës Hira që shndriti Perëndimin 12
Artan Musliu
Në ditëlindjen tënde! 14
PhD (c) Besir Neziri
Manifestimi i Mevludit në Prishtinë, në vitin 1912 15
Besa Ismaili-Ahmeti
Qëndrimi i Muhamedit a.s. ndaj grave 18
Mr. Driton Arifi
Perceptimi juridik islam rreth “shiut artificial” dhe dilemat reale rreth tij 20
Mr. Ibadete Kosumi-Bryma
Objektivat e sheriatit në raport me njeriun 24
Dr.sc. Rexhep Suma
Fuqia e veprës në misionin e daves 27
Dr. Sedat Islami
Reflektimi edukativ i dashurisë për Allahun dhe dashurisë për hir të Tij në jetën e besimtarit 31
Mustafa Armağan
Qëndrimi i Sulltan Abdylhamidit përballë
ofendimeve ndaj Pejgamberit a.s. 34
Nibras Malik
Eskatologjia islamike dhe postmoderniteti 36
Dr. Fadil Maloku
Kombin e rindërtojnë projektet socio-ekonomike, e jo ato mediokre 38
Dr. Orhan Bislimaj
Murtaja epidemi e rrezikshme 40
Mihana Goga – Bekteshi
Medreseja, rrugëtimi më i mirë jetësor i hoxhës Rexhep ef. Lika 43
Fitim Flugaj
Konflikti Azerbajxhan – Armeni 2020 45
Arben Desku
Ëndrra të mëdha 48
Aktivitete 49
Myftiu Tërnava rizgjidhet në mesin e 500 personaliteteve më me ndikim në botën islame 56

 

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko

Artikulli paraprakDITURIA ISLAME 358
Artikulli tjetërDITURIA ISLAME 360