Fatkeqësitë që solli Darvinizmi për njeriun – Harun Jahja

Autor:           Harun Jahja
Titulli:           Fatkeqësitë që solli Darvinizmi për njeriun
Përktheu:      Violeta SHABA
Recensent:    Kujtim EREQI
R. gjuhësor:  Edvin CAMI
Formati:        8.5 x 11
Faqe:            129
Botues:         Furkan ISM

Shekulli i njëzetë, të cilin sapo e kemi lënë pas, ishte shekull luftrash e konfliktesh, që çuan në katastrofa, dhimbje, masakra, varfëri e shkatërrime të pallogaritshme. Miliona njerëz u vranë, u masakruan, u braktisën e u lanë në kthetrat e urisë e të vdekjes, në mëshirë të fatit, pa shtëpi a një vend ku të fusnin kokën, pa mbrojtje apo mbështetje. Të gjitha këto: në emër të disa ideologjive të gabuara. Pothuajse të gjitha vuajtjet dhe
katastrofat mbajnë vulën e tiranëve dhe diktatorëve: Stalin, Lenin, Trocki, Mao Ce Dun, Pol Pot, Hitler, Musolin, Franko…
Për arsyen e thjeshtë se ideologjitë e tyre binin në kundërshtim me njëratjetrën, ata e zhytën shoqërinë njerëzore në konflikte dhe nxitën vëllavrasjen.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko

Artikulli paraprakZgjedhja e vlerave të Kuranit – Harun Jahja
Artikulli tjetërHistoria e shenjtë edhe katër halifetë – Hafiz Ali Korça