Çfarë është Selefizmi – Dr. Abdullah ibn Abdurrahim el-Buhari

Autor:         Dr. Abdullah ibn Abdurrahim el-Buhari
Titulli:         Çfarë është Selefizmi?
Përktheu:    Abdussamed V. Meta
Formati:      8.5 x 11
Faqe:          40
Botues:       IndeksiIslam

Vëllezër! Njerëzit, para ardhjes së Muhamedit sal-lAllahu alejhi ue sel-lem, kanë qenë në injorancë dhe marrëzi; në shirk, në padrejtësi dhe humbje. Kështu, Allahu dërgoi zotërinë e njerëzve, Muhamedit sal-lAllahu alejhi ue sel-lem, në kohën që ishte shkëputur dërgimi, për të drejtuar popullin e shtrembëruar, duke thënë: La ilahe il-lAllah, e për të shpëtuar. Me të erdhi e vërteta dhe u zhduk e kota. Me të erdhi udhëzimi dhe me të erdhi jeta. Me të erdhi drejtësia dhe me të Allahu e zhduku shirkun, ortakërinë në adhurimin e Tij.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko [760.85 KB]

Artikulli paraprakTema të zgjedhura dhe të nevojshme – Dr. Musli Vërbani
Artikulli tjetërRamazani, mundësi për edukim dhe arsimin – Muhammed el-Munexhid