Anekdota – Sami Frashëri

Autor:         Sami Frashëri
Titulli:         Anekdota
Përktheu:    Mehdi Polisi
Recensent:  Dr. Ismail Ahmedi, Dr. Enver Mehmeti
Formati:      8.5 x 11
Faqe:          154
Botues:       Logos-A
Viti:            2003
Vendi:         Prishtinë

Vepra “Lataif” (anekdota) është botuar si përbledhje e veçantë në vitin 1300/ 1883 në Stamboll në gjuhën turke-osmane; mban numrin 17 të serisë së botimeve nën titullin Cep Kutuphanesi (“Biblioteka e xhepit”) ka 224 faqe, me 463 anekdota gjithsej. Secilës anekdotë i është vënë numri.
Anekdota, siç dihet nga letërsia, është tregim i shkurtër për një ngjarje, të vërtete a të trilluar, nga jeta e njerëzve të njohur ose që vë në lojë të metat e dobësitë e njerëzve, a shpreh një mendim edukues. Të tilla janë edhe anekdotat e përfshira në këtë vepër të Samiut.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko [15.76 MB]

Artikulli paraprakE drejta islame (Burimi dhe zhvillimi) – Seid Ramadani
Artikulli tjetërSami Frashëri – Bibliografia & Kumtesat – Sh.B. Logos-A