E drejta islame (Burimi dhe zhvillimi) – Seid Ramadani

Autor:            Seid Ramadani
Titulli:            E drejta islame (Burimi dhe zhvillimi)
Përktheu:       Nexhat Ibrahimi
Redaktor:       Husamedin Abazi
R. gjuhësor:   Xhevat Xhoxhaj
Formati:         8.5 x 11
Faqe:             223
Botues:          Logos-A
Viti:               2007
Vendi:            Shkup

Brenda një shekulli Islami si fe e sistem jete zuri vend prej Spanjës e deri në Kinë, dhe prej thellësive të Afrikës e deri në pjesët kontinentale të Evropës e Azisë Perëndimore. Në këtë hapësirë të gjerë “muslimanët janë ballafaquar me zakonet, traditat dhe gojëdhënat nduar-nduarta kundërthënëse,” apo si e shreh këtë dijetari el-Kardavi: “Sheriati është ndeshur dhe pranuar nga popuj të ndryshëm: me civilizim të lashtë, popuj mesatarisht të zhvilluar dhe me popuj primitivë. …

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko [25.95 MB]

Artikulli paraprakUdhëzues i Ibadetit – Sejfetin Jazëxhë
Artikulli tjetërAnekdota – Sami Frashëri